close
تبلیغات در اینترنت
پشت پرده G20
loading...

اقتصاد بین الملل

اجلاس جدید G20 در بوینس آیرس آرژانتین در حالی برگزار می‌شود که به نظر می‌رسد جنگ تجاری در تصمیمات سران تاثیر خواهد گذاشت. همچنین با وجود اینکه این گروه که باید روی موضوعات تجاری و مالی تمرکز داشته باشد، موضوعات حاشیه ای دیگری در این اجلاس مطرح خواهند شد. *سخنرانی افتتاحیه پیش از اجلاس «مائوریسیو ماکری»، رئیس جمهور آرژانتین در افتتاحیه این اجلاسیه سخنرانی کرد. وی با اشاره به سرعت چشمگیر تغییرات فناوری تاکید کرد: ظهور فناوری‌های جدید منجر به توسعه کسب و کار نو شده که به…

علی حیدری بازدید : 72 دوشنبه 05 آذر 1397 نظرات ()

اجلاس جدید G20 در بوینس آیرس آرژانتین در حالی برگزار می‌شود که به نظر می‌رسد جنگ تجاری در تصمیمات سران تاثیر خواهد گذاشت. همچنین با وجود اینکه این گروه که باید روی موضوعات تجاری و مالی تمرکز داشته باشد، موضوعات حاشیه ای دیگری در این اجلاس مطرح خواهند شد.

*سخنرانی افتتاحیه پیش از اجلاس

«مائوریسیو ماکری»، رئیس جمهور آرژانتین در افتتاحیه این اجلاسیه سخنرانی کرد. وی با اشاره به سرعت چشمگیر تغییرات فناوری تاکید کرد: ظهور فناوری‌های جدید منجر به توسعه کسب و کار نو شده که به سرعت در حال تغییر روند تولید در سراسر جهان است و فرصتهای شگرفی برای توسعه عادلانه و پایدار فراهم می‌کند. وی در ادامه درباره تغییرات فناوری گفت :این تغییرات در عین حال چالش‌هایی را نیز ایجاد می‌کند که بر اشتغال، رفاه و برنامه‌های آموزشی تاثیر می‌گذارد. ما باید شرایطی را برای شغل‌های بهتر و بیشتر ایجاد کنیم.

ماکری در  پایان اظهار داشت: اکنون باید شهروندان خود را برای مهارتهای لازم برای تغییرات فناوری آماده کنیم.

فعالیت‌های پیش اجلاس سران در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین روز دوشنبه آغاز شد و با حضور معاونین وزرای دارایی یا نمایندگان روسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو به مدت دو روز در زمینه مبارزه با فساد، آموزش، اشتغال، شرایط آب و هوا و انرژی تبادل نظر خواهد شد. هفتم آذرماه پس از دو روز بحث و مذاکره بین معاونین و یا نمایندگان آنها، جلسه نهایی آنها برگزار تا به جمع بندی مشترک برسند.

اجلاس اصلی جی ۲۰ روز جمعه و شنبه برگزار خواهد شد

اجلاس رهبران مالی روز جمعه ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر بوقت محلی آغاز خواهد شد.

*سران درباره چه موضوعاتی گفت‌وگو خواهند گرفت؟

رهبران کشورهای صنعتی دو مسأله مهم یعنی تجارت و تغییرات آب و هوا را دستور کار خود قرار می‌دهند. ظاهراً مقامات اروپایی و آسیایی درمورد صدور بیانیه مشترک خوشبین هستند اما در گذشته و در ماه می‌در جلسه G7 در کمال ناباوری دونالد ترامپ توافقات را نپذیرفت. این بار نیز بیم آن می‌رود که پس از تنظیم پیش نویس G20، ترامپ این بیانیه را رد کند. تیم ترامپ ادامه افزایش تعرفه بر کالاهای چینی را مشروط به مذاکرات با رئیس جمهور چین در این اجلاس دانسته است. شاید در کنار ژستهای دونفره روسای جمهور چین و امریکا آتش بس تجاری اولیه شکل گیرد اما ایجاد توافقات اساسی به زمان بیشتر نیاز دارد.
همچنین احتمال اینکه مقامات دولتی در مورد ضرورت اصلاحات سازمان تجارت جهانی بحث و اظهار نظر کنند وجود دارد اما احتمال اینکه توافقی در این خصوص حاصل شود بسیار ناچیز است.

*اجلاس زیر سایه حواشی

 گاردین نوشته است که رویدادهای این دوره جی بیست با وجود جنگ تجاری بین چین و امریکا به حاشیه می‌رود و عکس و لبخند روسای جمهور چین و امریکا سوژه خبری مهم تری است.

همچنین احتمال حضور محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی که مظنون به قتل روزنامه نگار مشهور جمال خاشقچی و کنفرانس خبری اش در کنار سایر رهبران جهان خبر حاشیه ساز مهمی است.

*بازی دوستانه اوپک

اجلاس نفتی اوپک روز ۶ دسامبر در وین برگزار می‌شود اما در حاشیه G20 توافقات پنهان حتی برای قیمت انرژی سال ۲۰۱۹ نیز می‌تواند شکل بگیرد. به نقل از بلومبرگ، سه ضلع جدید نفتی جهان یعنی پوتین، محمد بن سلمان و دونالد ترامپ و بیان مواضع نفتی آنها در آرژانتین بر تصمیمات اوپک و قیمت آن اثر گذار است. شایعات حاکی از آن است که ترامپ در مورد محدوده قیمت نفتی مورد نظرش با محمد بن سلمان و پوتین بحث و گفت‌وگو کند. انتظار می‌رود محمد بن سلمان پس از قتل جمال خاشقچی موضع نرم تری در قبال ترامپ از خود نشان دهد.
در این سفر به همراه « ولادمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه با «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی و «خالد الفالح»، وزیر نفت عربستان مسافر بوینس آیرس هستند که نشان از توافق نفتی پیش از اجلاس اوپک، بین روسیه، عربستان و ترامپ است. به نظر می‌رسد شاهزاده ۳۳ ساله تلاش می‌کند تا قیمت نفت را پایین نگه دارد شاید از بار قانونی قتل خاشقچی فعلاً شانه خالی کند اما این شاهزاده سعودی به قیمت‌های بالاتر نفت نیاز دارد تا بتواند هزینه‌های اجتماعی و نظامی کشورش در کنار زندگی اشرافی صدها شاهزاده را تامین کند.

*نهادهای غیردولتی حاضر در این اجلاس

در کنار اعضای دولتی G20 گروه‌ها و انجمن‌های متعدی حضور دارند از جمله :

B 20: این گروه متشکل از انجمن‌های تجاری مستقل غیر دولتی است که در سال ۲۰۱۰ در کانادا شکل گرفت و در زمان برگزاری اجلاس، مذاکرات مهمی بین B20 و G20 انجام می‌شود.
S 20: یک گروه مستقل علمی است که در دو حوزه امنیت غذا و مدیریت خاک ارائه پیشنهاد خواهند داشت. دغدغه این جلسه اس ۲۰ ارتقای مدیریت خاک با محدود کردن رشد شهری، ایجاد استراتژی مناسب برای انطباق با تغییرات اقلیمی و نظارت بر خاک برای ارزیابی برنامه‌های ترمیم خاک.
C 20 : این گروه از سازمان‌های غیر دولتی تشکیل شده است ارائه سند ۴۲ صفحه ای، سی ۲۰ نتیجه همفکری ۶۰۰ سازمان غیر دولتی از ۴۰ کشور دنیاست. این سند شامل پیشنهادهایی برای مبارزه با فساد، بهبود شرایط آب و هوا، آموزش و پرورش، اشتغال، محیط زیست، انرژی، توسعه پایدار که در جلسات جی ۲۰ ارائه می‌دهند.
Y 20: گروه مشارکتی که جوانان را از کشورهای G20 جمع می‌کند این گروه با فراخواندن توانمندی جوانان در سراسر جهان یک سند با توصیه‌هایی درباره آینده کار برای جوانان تهیه کردند. این سند از اولویتهای تعیین شده و مورد استقبال رئیس جمهور آرژانتین است.
L 20: این گروه نمایندگان اتحادیه‌های کارگری از کشورهای جی ۲۰ را رهبری می‌کند. در این دوره اتحادیه‌های کارگری در اعلامیه ای خواستار ” تضمین حداقل دستمزد برای زندگی، امنیت اجتماعی ” شدند.

W20: این گروه بیش از ۸۰۰ زن از سراسر جهان را گرد آوری کرده است و به دنبال ارتقاء رشد اقتصادی زنان از طریق مشارکت کار، تسریع در اجرای تعهد G20 برای کاهش شکاف جنسیتی، برابری جنسیتی به‌عنوان یک عامل کلیدی رشد پایدار، مشارکت نیروی کار زنان تا ۲۵% تا سال ۲۰۲۵، تقویت قوانین برای محافظت از زنان در برابر خشونت و آزار هستند.
*درباره جی ۲۰
G20، یک سازمان تاثیرگذار در زمینه سیاست گذاری جهانی است که در بالاترین سطح فعالیت می‌کند و ابتکار و سیاستهای آنها بر بازارهای مالی بویژه ارز اثر گذار است. جلسات G20 با حضوررهبران، وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی از ۱۹ کشور صنعتی بهمراه اتحادیه اروپا تشکیل می‌شود. این ۱۹ کشور شامل : آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، آلمان، فرانسه، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، افریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، انگلستان و ایالات متحده امریکا. مقامات مرتبط در طول روز با خبرنگاران گفت‌وگوها و نشستهای خبری متعدد دارند و پس از جلسات، یک بیانیه رسمی مبنی بر تغییر سیاست و اهداف جلسه منتشر می‌شود.

نظر شما در رابطه با اجلاس G20 سال ۲۰۱۸ چیست؟

علی حیدری کارشناس اقتصاد بین الملل

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
“ اقتصاد بین الملل " سایتی خاص در زمينه ي اقتصاد بین الملل با مديريت "علي حيدري " كارشناس اقتصاد بین الملل : روزنامه جهان اقتصاد ، جام جم ، شهروند ، فرصت امروز ، اقتصاد برتر ، فرهیختگان ، تسنيم ، صنعت و معدن ، ماهنامه دنياي سرمايه گذاري ، راديو اقتصاد ، رادیو جوان ، بازرگانان ایران ، بورس نیوز ...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • بازدید امروز : 684
  • بازدید دیروز : 2,089

  • جاوا اسكريپت